Turhost’tan Linux Mint Yansı (Mirror) Hizmeti

Küçük ya da büyük ölçekli bir web sitesi yönetip de Turhost’u bilmeyen kişi sayısı pek azdır. O yüzden doğrudan konuya gireyim.

Kaliteli içeriklerini ilgiyle takip ettiğim Turhost Blog‘da gezinirken, Linux Mint’i anlattıkları blog yazısına denk geldim. Daha sonra yazının içinde Linux Mint yansısına link verildiğini görünce hem şaşırdım hem de yerel kullanıcılar için sevindim diyebilirim.

Teknik anlamda güçlü bir altyapı üzerinden yansı hizmeti verilmesi, ülkemiz üzerinden hem Linux Mint ISO kalıplarının indirilmesi hem de repository üzerinden dağıtımın güncellemelerinin ve program paket yüklemelerinin daha hızlı ve kesintisiz indirilmesinin sağlanması anlamına geliyor.

Zamanında Linux Mint geliştirici ekibinin resmî olarak tanıdığı yerel topluluğunda (local community) epey zaman harcamış birisi olarak bu detayla maziye ufak bir yolculuk yaptım diyebilirim.

Şimdilerde yerinde yeller esen yerel toplulukta 2011-2013 arası aktif olarak görev almıştım ve orada hem kullanıcı desteği hem de çeviri (yerelleştirme), kullanıcı kılavuzlarının oluşturulması, topluluğa ait e-dergi olan ROOT e-dergi’de köşe yazıları gibi katkılar verme fırsatı yakalamıştım.

Yine bu topluluk üzerinde gerek sohbetiyle gerek GNU/Linux üzerindeki deneyimleriyle bizlere katkılar sağlayan, üniversite hayatının yer yer sıkıcı günlerinde adeta bir kaçış noktası olarak gördüğüm deneyimli Linux Mint kullanıcıları ve ortamı gerçekten efsaneydi.

Linux Mint yerel topluluğunun içinde o dönem gerçekten çok kıymetli insanlar vardı ve içlerinden özellikle bir ismin geek’lik derecesi o kadar fazlaydı ki. Adamla pidgin’de XMPP üzerinde naber nasılsın muhabbeti esnasında BİM Profiterolü yediğimi söylediğimde, profiterolü üreten şirketin tarihi serüvenini anlatacak kadar bilgi doluydu.

Linux’a, PHP’ye dair bilgi vermediği bir zaman oluşmuşsa profiterol fabrikasıyla ilgili bilgiler edinebiliyorduk kendisinden. Kendisinden bir şey öğrenmediğimiz zaman pek azdı yani.

wget komutunun inceliklerinden, SMF forum üzerinde cookie ataklarıyla yetki elde etmeye, oradan SSH bağlantısının temellerine, .BASH betiklerine, .deb paketi hazırlamanın inceliklerine ve o zamanki camianın kendi içinde yaşadığı rekabete dair hemen hemen her konuda sohbetler ederdik.

Eren, bu işleri külliyen bıraktık ve denk gelmen çok çok zor ama eğer bu yazıyı okuyorsan selam sana dostum. Laf aramızda, Eren’in şöyle ilgin bir özelliği vardı; öğrettiği adamın kendisini geçmesine asla bozulmazdı ve kendisinden daha iyi olması konusunda desteklerdi. İş hayatına atıldığımdan beri böyle bir şeye rastlamak çok zor. Çalışma alanınız hangi alan olursa olsun.

Bir de işleri külliyen bırakmak demişken, o günler iyi ve hoştu ama ne hayatsız adamlarmışız be. Öyle böyle değil ama gerçekten hayatsızmışız. Şu an istesem de o frekansta bir yaşam döngüsüne sokamam kendimi. Beden de kaldırmaz zaten o kadar saat bilgisayar başında yaşamayı. İyi ki de tadında bırakmışız netice olarak.

Biraz önce yazıda bahsettiğim e-dergi’nin tüm sayıları halen harici diskimde duruyormuş bu arada. Eğer okumak isteyen olursa, yarı anonimliğimi bozmak pahasına olsa da dropbox üzerinden paylaşabilirim.

Velhasıl, Turhost’un Linux Mint yansı haberinden maziye gittik, geldik iyi mi.

Not 1: Vakt-i zamanında Linux Mint 17.3 Cinnamon sürümü kalıpları hacklenmişti.

Tabii bu olay, biz Linux Mint desteği vermeyi bıraktıktan seneler sonra oluyor ve ben de yine es kaza denk gelip epey şaşırmıştım. Talihsizlik resmen. Forumda hep md5sum kontrolü yapın derlerdi de sallamazdım. İndirdiğim kalıbı doğrudan kurardım. Demek ki böyle şeyler olabiliyormuş.

Not 2: Bahsettiğim yerel topluluğun tüm altyapısı Özkula Internet Hizmetleri sponsorluğunda barınıyordu. Bu blogun Özkula üzerinde devam etme sebebi de maziye tatlı bir atıftır aslında.

Not 3: Son olarak, sekiz yıldır macOS’ciyiz ama bu döviz kurlarıyla ne kadar uzun sürecek tartışılır.


Photo by imgix on Unsplash

“Turhost’tan Linux Mint Yansı (Mirror) Hizmeti” üzerine 9 yorum

    • İster terminalden;

     sudo apt-get install paketadi

     şeklinde ya da software center (yazılım merkezi) üzerinden App Store’dan yükler gibi tek tıkla yükleyebiliyordun.

     Ben de ilk Ubuntu ile başlamıştım, değişik ve güzel gelmişti.

     Yanıtla
 1. Bu yazına yeni denk geldim.

  Linux Mint Türkiye forumunda üyeliğim vardı. Eren’i hatırlıyorum. Hatta Eren’den sonra başka bir ekip tarafından yürütüldü ama sonunda kapandı diye biliyorum.

  Çıkan dergilerden birkaç sayısını okumuşluğum var. Az buçuk ben de ilgi duyuyorum Linux dünyasına ama işlerimden fırsat bulamıyorum.

  Tabi ben Debiancıyım 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın