Alan Adı ve Hosting Ücretleri

Selamlar dostlar,

Alan adı ve hosting ücretleri döviz kuruna bağlı olarak güzel bir artış gösterdi.

Geçen sene 30 lira civarına aldığım alan adını bu sene 90 lira olarak yenilemek durumunda kaldım.* Hosting ücreti olarak da piyasaya göre uygun sayılabilecek bir yerden hizmet almama rağmen, en basit yıllık Linux hosting planı maliyeti 80 – 100 TL* civarına yaklaşmış durumda.

Kişisel blog sahibi olmanın da yavaş yavaş lüks sayılmaya başlandığını söyleyebiliriz herhalde.

Bir ara WordPress.com‘a içli içli baktım, oluru var mı diye. Yok, orası da fena bozmuş. Bir kere domaini kaybedeceksin, cartcurt.wordpress.com olacak. Bunun dışında yazıların, sayfaların sağından solundan reklam fırlayacak ve olur olmadık yerde ”WordPress.com’da hemen bir blog oluşturun” filan yazacak.

Eskiden bu saydıklarımız yokken nispeten bir alternatifti ama WordPress.com’un, ücretsiz de olsa tercih edilemeyeceğine kanaat getirmiş bulundum.

Bu self – hosted zehrini bir kere aldıktan sonra buradan dönüş olmuyor sanırsam. Ne demişler,

Once you go mac, you never go back.

Bu altıntıya da artık katılmıyorum ama konu dışı…

Evet dostlar, siz neler yapıyorsunuz bu hosting / domain ücretleri konusunda ? Bir de domain kaydı için genelde tercihiniz hangi registrar oluyor ? Verdiğiniz ücretler sizin de gözünüzde büyüyor mu ? 🙂


* Bloga ait olan info alan adını yine de piyasaya göre en uygun fiyata aldığımı söyleyebilirim (asıl registrar olan Namesilo LLC daha pahalı fiyattan yeniliyor). Bu yüzden Özkula <3 ben.

** Zam konusunda kimseye bir şey demiyorum çünkü tüm maliyetler döviz ve hizmet aldığım yer gerçekten 2015’ten beri fiyat artışı yapmamayı tercih etti.


Öne çıkan görsel: Stephen Phillips, Unsplash.

Yazar: Onur

30’lu yaşlarının başında, evli ve bir çocuk babası. Pandemi döneminde yarı anonim bir blog olarak başladığı Onur's Info'da çeşitli konularda bir şeyler karalamaya devam eden şahıs.

“Alan Adı ve Hosting Ücretleri” için 12 yorum

 1. Ben hep Turhost’tan alıyorum. Pahalı ama güvenilir bir firma diye kullanıyorum. Güzel host kullandım bir süre. Sanki eksik birşeyler varmış gibi hissettirdi. Hosting ve domainde konfor alanımın dışına çıkamıyorum.

  1. Turhost kullanıcılarından şikayet edene rastlamadım. Kullanıp da tavsiye edenlerin sitelerine göz atıyorum, hep hızlı açılıyor.

   Bir firma için en güzel reklam bu olsa gerek.

   Bir de Turhost’la diğerleri arasındaki fiyat makası önceden daha belirgindi, son zamanlarda çok da pahalı görünmüyor gibi.

   Benim Özkula ile duygusal bağım var, öğrenciyken birçok kez bloglarımıza sponsor olmuşlardı. Şimdi iş güç sahibi olduk, Özkula’dan devam edelim diyorum. 🙂

   Makineleri de yenilediler, eğer sunucularda overpopulated olmazsak yine buradan devam ederiz.

    1. Bir sunucuda ekonomik kaygılarla haddinden fazla siteye yer vermek.

     Bu arada yorumunu cevapladığım zaman bildirim alıyor musun ?

     1. Sağ olasın.

      SMTP çalışıyor. Bu yorumun bildirimi geldi bana mesela.

      Ziyaretçinin yorumuna cevap geldiğinin bildirimini alması için sanırım bir eklenti kurmak gerekiyor.

      Geçen önerdiğin yorum kutusu eklentisinin içinde o özellik de vardı ama en az eklenti prensibiyle devam ediyorum artık.

 2. Merhaba arkadaşlar, ben alan adı için Turhost kullanıyorum. Hosting için belirli bir firmam yok. Aylık aldığım için neresi ucuz gelirse oraya koşuyorum. Galiba önümüzdeki yıl daimi olarak Turhost’a geçeceğim. Bloga yatırım yapmayı düşünüyorum.

  1. Merhabalar Nizamettin hocam,

   Turhost ICANN akredite olduğu için alan adı alışverişi için güvenilir adreslerden biri.

   Yine de .tr alan adları, nic.tr’deyken yıllık 12 TL gibi ucuz bir fiyatla sunuluyordu. Şu an eskiye göre oldukça pahalı görünüyor.

   Benim de bir zamanlar adsoyad.com.tr blogum vardı, oradan biliyorum. 🙂

   WordPress taşıma işinde sorun çıkmıyor mu ? Kolay oluyor mu ?

   1. Daha önce, .xyz .com hatta .Info uzantılarını kullandım. En sonunda com.tr’de karar kıldım. Alan adı ve barındırma fiyatları bana hep pahalı geliyor. Amerika’da 1 ya da 2 birim Türkiye’de 8-10 birim.

    Taşıma işlemlerini kendim hallediyorum. Sorun olmuyor.

 3. Konuyla ilgili genel olarak şunu söyleyeyim, imkan olursa Bluehost kullanmayı tavsiye ediyorum. İmkan yoksa Turhost tercih edilmeli.

  Tabi bunları ciddi projeler için tavsiye ediyorum. Verdiğiniz emeğin barındırma hizmeti olarak karşılığını alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir