Her Çocuk Oyunlar Oynayarak Büyür

Günümüzde dijital oyunlar ne kadar popüler görünse de, evcilik ve saklambaç gibi oyunlar hala en sevilen çocuk oyunlar arasında.

Yani halen her çocuk oyunlar oynayarak büyümeye devam ediyor. Mahallede top oynarken diziniz yaralandığında ebeveynlerinizin ne kadar üzerinize titrediğini bir düşünün. Akşam olmadan eve gelmemizi nasihat ettiklerini hatırlıyor musunuz? Aslında bu koruma içgüdüsünden halen bir şey eksilmiş değil.

Dijital platform oyunlarında da ahlak dışı objelerin çocuklarımızın karşısına çıkmaması için uğraşır, onların güvenliği için elimizden geleni yaparız. Hiçbir anne – baba çocuklarının savaş oyunlarında insan öldürmesini ve yasa dışı sitelerde gördüklerini merak etmesini istemez.

Ne yazık ki ebeveyn olarak da çocuklarımızın doğumundan itibaren biz de onların yanında telefonlarımızı elimizden düşürmez olduk. Tabii bu konuda bilinçli ebeveynleri meclisten dışarı bırakarak yazımıza devam edelim. Çocuklar büyüklerinden ne görürse onu taklit etme eğilimindedir. Bu yüzden içinde bulunduğumuz yüzyılda elektronik cihazlar 3 yaş ve hatta daha küçük çocuklara kadar ulaşmış durumda. Hatta telefonlarda sizin bilmediğiniz şeyleri bile çocuğunuzun yaptığına şahit olmuşsunuzdur.

Çocuklar için Güvenli Oyunlar

3 yaşından itibaren çocuklarınızın oynayabileceği birkaç çocuk oyununa sizler için makalemizde yer verdik. Gelin birlikte bu oyunlara bir göz atalım.

Subway Surfers

Bu oyunda biraz hınzır bir karakterimiz var. Sprey ile tren garındaki duvarları boyarken, bir bekçi onu kovalamaya başlıyor. Karakterimiz koşarken ona engelleri aşması için yardım eder misiniz? Gittikçe daha da hızlı koşmaya başlayacak olan bu karakterimizle yolda puan toplamayı da ihmal etmeyin. Android ve iOS platformlarından bu oyunu indirebilirsiniz.

Angry Birds

Zamanında indirme rekorları kıran, oynarken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bu oyunda, kuşları fırlatarak domuzları koruyan düzenekleri bozmaya çalışıyorsunuz. 7’den 70’e bu oyun ilk çıktığında da çok sevildi, hatta filmi bile çekildi. Tüm dijital platform mağazalarından oyunu ücretsiz indirebilirsiniz.

Angry Birds Oyunu

WinterBells

Adobe imzası taşıyan WinterBells, bir tavşanın yolculuğunu konu alıyor. Zillere dokunarak tavşanı düşürmemeye çalışın. Refleksleriniz ne kadar kuvvetli göreceğiz.

 

2048

İşte karşınızda bıkmadan oynayacağınız çok basit bir matematik oyunu. Toplama işlemi üzerine ilerleyen bu oyunda, 2048 sayısına ulaşmak düşündüğünüz kadar kolay değil. Birleştirdiğiniz kutucuklar yerine yeni kutucuklar geldiği için kareler dolmadan ne kadar ileri gidebilirsiniz? App Store ve Google Play Store üzerinden bu oyunu alabilirsiniz.

Fruit Ninja

Bir tutku haline gelen Fruit Ninja, meyve kesme oyunu. Merak etmeyin gerçek bir bıçak yerine parmağınızı hızla hareket ettirerek bu meyveleri doğrayabilirsiniz. Kendi skorunuzu tekrar geçmek için biraz ara verin. Çünkü elinize aldığınızda bu oyunu bırakamayacaksınız. Unutmadan söyleyelim: bombalara dikkat!

MentalUP – Zekâ Oyunları

iOS ve Android platformlarında bulunan bir diğer oyun uygulaması MentalUP. Bu uygulama 4 yaşından itibaren çocuğunuzun güvenle oynayabileceği muhteşem bir içeriğe sahip. 6 milyona yakın kullanıcı bu uygulamayı indirmiş durumda. TÜBİTAK ve YTÜ onaylı olan MentalUP, eğitici özelliği ile çocuğunuzun zeka gelişimine oldukça fayda sağlıyor.

Hemen ücretsiz deneyin !

 

PacMan

80’li yıllardan itibaren, milyonlarca kişi tarafından oynanan bir oyun ile devam ediyoruz. PacMan’i anlatmaya bile gerek yok çünkü popülerliğini hala koruyor. Yine de bilmeyenler için biraz anlatmak gerekirse; Pacman adındaki karakterinizle diğer canavarlardan kaçarak bütün yemleri yemeniz gerekiyor. Hiç de düşündüğünüz kadar basit değil. Android ve iOS platformlarından bu oyunu edinerek merakınızı giderebilirsiniz.

Ateş ve Su

Sırada başka bir efsane olan arcade kategorisindeki Ateş ve Su oyunu var. İki kardeş düşmanlardan kaçmak için yardımınıza ihtiyaç duyuyor. Büyücüyü alt etmeleri için onların yardımına koşacak mısınız?

Yorum yapın