SPAM Yorumlarla Mücadele: Akismet

Selam dostlar,

Blogda gereksiz (SPAM) yorumlarla mücadele için BWS Captcha eklentisini kullanıyordum ve son zamanlara kadar gayet iyi gidiyordu.

Ta ki bloga yorum yapmak isteyen BenKuzgun ve Çağrı, artık yorum yapamadıklarını, captcha doğrulamasının hata verdiğini söyleyene kadar…

Ben de eklentiyi silince sorunun çözüldüğünü gördüm. Hata ayıklama işiyle hiç uğraşmak istemedim (zamanım ve enerjim yoktu) ve blogu birkaç gün spam robotlarının insafına bıraktım. Tabii bu birkaç günde yirmiye yakın istenmeyen yorum aldım, demek ki çok ziyaret almıyorum diye blogu başı boş bırakmamak gerekiyormuş.

Ne yapsak, ne etsek derken aklıma şu meşhur Akismet eklentisi geldi. Şimdi onu kurdum, sanırım bu eklentiyi en son 2012 yılında kullanmıştım. API anahtarı alma süreci biraz enteresan hale gelmiş, ilk başta biraz afallasam da neyse ki ücretsiz kişisel planın halen mevcut olduğunu gördüm ve anahtarı alıp, eklentiyi etkinleştirebildim.

Ne kadar işe yaradığını izleyip, göreceğiz bakalım.

Bu arada eklentiyi kullanmış olan arkadaş varsa ve bu yazıyı okuduysa tecrübesini iyi/kötü yazarsa sevinirim. Ona göre alternatif geliştirelim.

Bir de şu ayarlara bakın bakalım, olmuş mu ?

Akismet Ayarları

Memnun kalırsak eklenti tavsiyelerine bir ek daha yaparız.

Son olarak, yazıyı buraya kadar sıkılmadan okuduysanız sizi yakalamışken bir soru daha sorayım: Tema hakkında ne düşünüyorsunuz ? Şu an Colorlib’in Sparkling temasının biraz kendimce özelleştirilmiş versiyonunu kullanıyorum. Önerdiğiniz bir tema olur mu ?

Neyse, spam yorum dedik tema dedik, konu daha fazla sapmadan yazıyı noktalayalım.

Yazarım yine.


Öne çıkan görsel: Samuel Regan-Asante, Unsplash.

“SPAM Yorumlarla Mücadele: Akismet” üzerine 3 yorum

 1. Güncelleme:

  Akismet gerçekten etkili bir şekilde çalışıyor. Şimdiden dört istenmeyen yorumu engellemiş bile.

  Kişisel bloglara eskisi kadar çok yorum gelmiyor. Heves edip yorum yazacak birkaç kişiyi de captcha doğrulaması ile yormak çok da mantıklı değil gibi. Hele Googlevari captcha’lar koyanlar var ki…

  Akismet eklentisinde istenmeyen yorumlar otomatik olarak ”İstenmeyen” kısmına alınıyor ve size bildirim gelmiyor. Yönetici paneline girdiğinizde, ara sıra ”istenmeyen yorumlar” sekmesini boşaltırsanız veritabanınız rahatlar.

  Kısaca ben artık Akismet’çiyim. 🙂

  Yanıtla
  • Şimdilik sorun çıkarmadı. Sanırım yorumun içinde çok sayıda bağlantı olunca spam sanıyor. Tema önerisi için teşekkürler bu arada.

   Yanıtla

Yorum yapın