Yatırım için Ev Almanın Diğer Boyutu

Selamlar dostlar,

Bu yazıyı yazdığım tarih olan Mayıs 2022’de fevkalade bir konut alma furyası var. Sebebi ise malumunuz enflasyon rakamları.

Parası olan konuta gömüyor, yetiremediği yerde ”ucuz” krediye abanabildiği kadar abanıp, konut alma yoluna gidiyor. Alınan konutların önemli bir kısmı da kiraya verilip, gelir elde edilmeye çalışılıyor.

Yatırım için konut alanların iki hareket tarzı var;

1) Kiraya vermeyip, evi bekleterek her gün artan satış fiyatına bakarak keyiflenenler.
2) Kiraya verenler.

Şimdi 1. gruptaki konut yatırımcısı genelde paraya muhtaç bir profilde olmadığından, bu adam yatırım amaçlı aldığı evini kiraya filan vermiyor. Dolayısıyla insan faktörüyle uğraşarak sinirlerini yıpratmıyor, piyasada iyi insan sayısı kadar var olan zayıf karakterli insana denk gelerek gereksiz sinir harbi yaşamıyor. Evin aidatını, ortak ısınma giderini, faturasını vs ödüyor ve yoluna bakıyor.

İkinci gruptakiler yani evi yatırım amaçlı alıp, kiraya verenler ise her sene gelir elde ediyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam eğer;

– 12 aylık kiranın 2 aylık bölümü gelir vergisine gidiyor
– Kiracı evi yıpratıyor, eve şunu yaptırdım – bunu yaptırdım, şu kadar ev sahibi öder gibi beyanlarla verdiği kiradan düşebiliyor
– Kiraya yapılacak nominal artışı fazla bulup, piyasanın altında oturabiliyor
– Kiranızı aksatabiliyor
– Aylarca aidat ödemeyebiliyor ve bu aidat borcunu yönetim sizinle mahsuplaşmak isteyebiliyor.
– Su abonelik işlemlerini yaptırmamasından kaynaklı olarak fena olmayan bir su borcu bırakabiliyor (ayrıca usulsüz kullanım)

Tüm bunların dışında, en bomba olanına geliyoruz.

Elinizde tapusunu bulundurduğunuz yatırımlık 1+1 konuta defalarca 1 milyon TL’ye alıcı beliriyor (bu fiyat da sürekli artıyor) ama siz bu tapuyu elinizde ayda sadece 2500 TL gibi komik sayılabilecek (tapu maliyetine göre komik) bir kira geliri karşılığında insanların istifadesine sunuyorsunuz.

Tek bir soru sormak istiyorum.

Milletin barınma sponsoru siz misiniz ?

🙂

Unutmadan, yatırım tavsiyesi değildir.

“Yatırım için Ev Almanın Diğer Boyutu” üzerine 7 yorum

 1. Buraya epeydir uğramamışım Onur, afedersin.

  Oysa yazdıklarını okumayı ve buradan kendime bir şeyler katmayı seviyorum.

  Konut alarak kiraya vermek bence dünyanın en saçmayın şeylerinden biri. Açık konuşmak gerekirse hiçbir zaman ne oturmak adına ne kiraya vermek adına konut almayacağımı düşünüyorum. En azından şu anki hane geliri skalamda asla almam. Netice itibariyle kirasını ödeyebildiğim sürece bütün evler benimdir diye düşünüyorum. Konuta bağlayacağım parayı Şişecam hissesine bağlarım, daha iyi.
  Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

  Yanıtla
  • Buraya epeydir uğramamışım Onur, afedersin.

   Çağrı seni yeniden gördüğüme sevindim. 🙂

   Oysa yazdıklarını okumayı ve buradan kendime bir şeyler katmayı seviyorum.

   Bunları senden duymak çok kıymetli. Teşekkür ederim.

   Konut alarak kiraya vermek bence dünyanın en saçmayın şeylerinden biri. Açık konuşmak gerekirse hiçbir zaman ne oturmak adına ne kiraya vermek adına konut almayacağımı düşünüyorum. En azından şu anki hane geliri skalamda asla almam.

   Geçen yıl fiyatlar roket olmadan önce oturum için almak mantıklı gibiydi. Ben de o furyaya son anda katılanlardan olarak oturacağım evi almış bulundum. Ama şu anki fiyatlarla ne desek gg doğrusu.

   Netice itibariyle kirasını ödeyebildiğim sürece bütün evler benimdir diye düşünüyorum.

   Yani evet, bir yere kendini zorla bağlamış hissetmiyorsun. Canım sıkılırsa basıp, giderim diyebilmek de bir lüks aslında. Hatta sırf bu yüzden eşyalı daire furyasına epey bir talep olduğunu görüyorum. İnsanlar artık eşyayla bile uğraşmak istemiyor. İstediği dakika ceketini alıp, ayrılabileceğini bilen insan da daha relax olabilir yerine göre.

   Konuta bağlayacağım parayı Şişecam hissesine bağlarım, daha iyi.

   Borsada belli başlı hisseler son zamanlarda gerçekten güzel getiriler sundular. Ben konut kredimden arta kalanları -kalabilirse – altında değerlendirmeyi tercih ediyorum. Babaanne işi yani. 🙂

   Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

   Evet, tamamen katılıyorum. YTD YTD YTD. 🙂

   Yanıtla
  • Evet gerçekten son birkaç senede konut yatırımında inanılmaz getiriler yaşandı.

   Şu aralar dolar cinsinden hafiften dengeleme başladı ve kredi muslukları kısıldığı için talep de biraz yavaşlamış gibi görünüyor.

   Ev sahipleri aklındaki fiyatın altında tekliflere genelde olumsuz dönüyor o ayrı.

   Neyse ki oturacak evimi aldım – eğer depremler hasar vermezse – konut konusunu kapattım diyebilirim.

   Yarışmacı arkadaşlara başarılar… 🙂

   Yanıtla

Yorum yapın