Alan Adı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Selamlar dostlar,

Uzunca bir süre gönüllülük esasıyla sıfırdan kurduğum / katkıda bulunduğum irili ufaklı birçok web projesi oldu ve bu projelerin bende hatrı sayılır bir tecrübe oluşturduğunu söylemeliyim.

İşte bu tecrübe ışığında sizlere alan adı seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalardan bahsetsem fena olmaz diye düşündüm.

Hatta bu blogun ziyaretçileri içerisinde uzun yıllar birçok web projesine emek vermiş, kıymetli arkadaşlarımız / büyüklerimiz de var ve vakit ayırıp bu yazıya yorum alanında ekleme yaparlarsa tam bir tecrübe paylaşımı olacağını düşünüyorum.

Evet, girizgahı uzatmadan konuya geçelim.

Alan Adı (domain) nedir ?

Alan adı, kısaca ifade edersek; web sitenize ulaşmak için internet tarayıcınızın adres satırına yazdığınız site ismidir.

Hangi alan adı uzantısını seçmeli ?

Dostlar, öncelikle favori TLD (Top Level Domain) uzantıları sırasıyla;

 • .com
 • .net
 • .org

şeklinde tercih ediliyor.

Ben bu blogda estetik kaygılarla .info uzantısını seçtim. Onur’s Info isminde bir blog, adres olarak https://onurs.info olarak görünürse daha uyumlu olur diye düşündüm.

Sizlere tavsiyem ise, yolun başındaysanız mümkünse seçiminizi .com’dan yana kullanmanız.

Neden .com ?

1) Kullanıcılar .com’a oldukça alışık.

2) Cep telefonlarında bile bir web sitesinin ismini yazmaya başladığınızda kestirme olarak .com’la tamamlama seçeneği beliriyor.

3) Fiyat anlamında güzel teklifler bulabiliyorsunuz ve yenileme ücretleri de diğer alan adlarına göre nispeten uygun oluyor.

4) Alan adınıza bağlı bir e-posta oluşturduktan sonra bunu insanlarla yazılı olarak paylaşırken pek sıkıntı yok ama sözel olarak paylaşmak istediğinizde, .com domain kullanmak daha pratik oluyor.

Mesela, iletisim@onurs.info yerine iletisim@onursinfo.com gibi bir adres olduğu zaman insanlara bu format daha tanıdık geliyor.

Nedense insanlar bir mail adresinin abcedf@xyz.com gibi bir formatta olması gerektiğini düşünüyorlar. Bu algının oluşmasında @hotmail.com @outlook.com @gmail.com @yandex.com gibi servislerin etkisinin büyük payı olsa gerek.

Alan adını nereden satın almalı ?

Öncelikle projenizin devamlılığı için ICANN onaylı bir alan adı kayıt operatörü kullanmanızın faydalı olacağını ve yaşayacağınız olası sorunların en baştan önüne geçeceğinizi düşünüyorum.

Ülkemizde ICANN onaylı kayıt operatörleri arasında Turhost, isimtescil… gibi şirketler var. Bunun dışında yabancı kayıt operatörlerinden de alan adı satın alabilirsiniz. Örneğin: namesilo.com, name.com gibi.

Ya da hosting hizmeti aldığınız ve güvendiğiniz bir hizmet sağlayıcıdan da alan adı alabilirsiniz. Bu modelde asıl kayıtçının bayiliğini yapan firma, size kendi hesabı üzerinden alan adı kayıt imkanı sunuyor. Bu şekilde bir alış verişte muhatap olduğunuz bayiye güvenmeniz gerekir. Aksi halde alan adı elinizde patlayabilir ve projeniz yarıda kalabilir.

Satın aldığınız alan adını daha sonra istediğiniz kayıtçıya alan adı transferi ile aktarmanız da mümkün. Örneğin name.com’dan bir alan adı aldınız fakat yenileme zamanınız geldiğinde namesilo.com’da daha ucuz bir fiyat yakalarsanız, alan adınızı namesilo’ya transfer edebilirsiniz. Transfer sonrası muhatabınız namesilo olacak ve oradan devam edeceksiniz (firma isimleri örnek olması açısından kullanıldı).

Bu arada ben bu blogun alan adı olan onurs.info adresini bir Namesilo bayisi olan Özkula Internet Hizmetleri üzerinden satın aldım. Alan adı whois sorgularında Namesilo üzerinden kayıt edilmiş görünmesine rağmen benim muhatabım Özkula Internet Hizmetleri.

Bu hareketi yapmak, hem hosting hem de domanini aynı yerde yönetmemi sağlarken fiyat anlamında da .info alan adında en uygun fiyatı yakalamamı sağladı.

Bunun dışında, Namesilo’dan doğrudan .info alan adı satın almış olsaydım zaman zaman bazı doğrulama mekanizmaları ile uğraşabileceğimi de gördüm (örneğin gerçek bir kişi olduğunuzu kanıtlamak için birtakım gereksiz ve standart dışı prosedürlerden geçmek). Özkula, bayi olarak sattığı tüm alan adlarını Namesilo üzerinde kendi hesabında tuttuğu için bu detaylarla uğraşmak zorunda kalmadım mesela.

.tr gibi yerel alan adı uzantısı tercihi

.tr alan adlarının Google sıralamasına etkisi üzerinde birçok görüş var.

Kimileri evet, etki ediyor dese de kimilerine göre içerik açısından zengin ve altyapısı güçlü bir sitenin alan adı uzantısının ne olduğunun pek de kıymeti kalmadığı söyleniyor.

Öncesinde isimsoyisim.com.tr şeklinde bir kişisel blog sahibiydim.

Bahsettiğim blog için .tr uzantılı alan adını ODTÜ’ye ait Nic.tr üzerinden çok uygun fiyatlarla satın almak mümkündü. Fakat birkaç yıl önce nic.tr, adsoyad.com.tr alan adlarının satışını diğer firmalara pasladı ve maliyetler inanılmaz derecede arttı. Örneğin önceden nic.tr üzerinde 5 yıllık adsoyad.com.tr alan adı kaydı 90 lira maliyetliyken, şu an yetkili diğer kayıtçılarda böyle bir imkan bulunmamakta.

Kısaca konu kişisel tercihinize kalmış durumda.

Diğer öneriler

Klasik önerilerden bazıları;

1 ) Alan adı seçiminiz akılda kalıcı olsun.

2) SEO ile uyumlu olsun.

3) Alan adında sayı ya da tire gibi işaretleri kullanmaktan kaçının.

4) Almak istediğiniz alan adı, daha önce kullanılmış ise geçmişini , ne gibi projelerde kullanıldığını kontrol edin.

Whois kaydı ve bazı konular

Kullanılmakta olan bir alan adının kim tarafından kaydedildiğini, hangi kayıt operatörü üzerinde bulunduğunu whois kaydı ile görebilirsiniz.

Whois kaydına baktığınızda, kişisel bilgilerimin gizli olduğunu fark edeceksiniz (daha sonra vazgeçtim ve gizliliği kaldırdım). Bunu Privacy Guardian adındaki ücretsiz gizlilik servisi vesilesiyle yapabildim. Kısaca alan adı whois kaydı gizleme seçeneği olarak belirtilen bu hizmet, bazı operatörlerde ücretsizken bazı operatörler yıllık ekstra bir ücret talep edebiliyor.

Yine de şunu belirtmekte fayda var; whois kaydını bu şekilde gizlediğinizde script kiddie olarak tabir edilen küçük hackerlar veya kötü niyetli kişilerden korunmuş oluyorsunuz fakat…

Bir fakat var ki yeterli çevre ve kaynağa sahip kişiler, bir web sitesine ait domain whois kaydını en başından başlayarak ortaya koyabiliyorlar. Benim kaydım gizli, bana bir şey olmaz diye düşünerek fütursuz hareketlerde bulunmamanızı tavsiye ederim.

Whois kaydında bulunan bilgileriniz:

 • Ad Soyad
 • Adres
 • Telefon
 • E-posta

bilgileridir.

Bu bilgileri farklı girmek isteyebilirsiniz.

Bu durumda dikkat etmeniz gereken, erişim sağlayabileceğiniz bir e-posta adresi girmeniz. ICANN düzenlemeleri gereği, kayıt operatörü tarafından belirli periyotlarda doğrulama e-postası gönderilebiliyor.

Eklemek istedikleriniz / sorular / yorumlar

Bu kısmı da size bırakıyorum. 🙂


Öne çıkan görsel: Leon Seibert, Unsplash.

“Alan Adı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine 4 yorum

 1. Sağlam ve köklü bir şirketseniz uzantının hiç ama hiç önemi yok. Mesela google, yahoo vs. Kişisel ve ticari anlamda kullanabileceğiniz tek uzantı .com olmalı. Ötesi yalan. Çünkü dünya .com’u bilir. Ben website serüvenime .org ile başlamıştım 2007’lerde. Sonraları .net ile devam ettim. web.tr, gen.tr (gen.tr ile uzun bir süre ekmek yedim), name.tr, com.tr ve com aldım. En mantıklı yatırım .com’dur. Şu sıralar diğer uzantıların da var olduğunu gösterme amaçlı jenerik kelimeleri xyz, io, club gibi kullanması çok zor olan uzantılardan yana kullanıyorlar. Piyasa hareketlensin diye…

  Domaininiz ne olursa olsun, tercihiniz .com olmalı. Uzantı doluysa başka isim türetin.

  Yanıtla
  • ”Neden .com ?” bölümüne harika bir katkı oldu bu.

   Bahsettiğin diğer uzantılarla ilgili gözüme çarpan bir durum var.
   Çoğunlukla xyz , io , club gibi uzantıların kayıt ücretini çok uygun tutup yenileme ücretleri için fazla paralar istiyorlar.

   Yanıtla

Yorum yapın