İçeriğe geç →

WhatsApp ve Gizlilik Goygoyu

Selam,

Son iki gündür piyasada dönen WhatsApp geyiği yüzünden aşağıda bahsedeceğim profilde kişilerin yorumlarını, twitlerini, söylemlerini izliyor, görüyor, dinliyor, bunlara maruz kalıyorum.

Profil 1: Umurumda değil

”Yazdığım şeylerin gizlenecek bir tarafı yok, okuyan da en fazla güler geçer” insanları bu gruba dahil.

Profil 2: Yerli ve Milli

”Yerli ve milli uygulamalarımız olan BiP’e, Dedi’ye, Gedi’ye, …’ya geçelim, verilerimiz yurt içinde kalsın” insanlarını bu grupta görüyoruz.

Profil 3: Birden Telegram’a Meyledenler

İki günde beliren Telegram aşkı ve sevgisiyle Telegram’a oluşan sonsuz güven hissi birleşince, bu kullanıcı kitlesi anında Telegram’a abandı.

Hatta Telegram da bu durumu, Twitter’dan WhatsApp’a laf çakarak kutladı.

Profil 4: Signal’ciler

Elon Musk’ın Twit’iyle aydınlanan kesim.

Bu arada diş macunu olan Signal de espirili bir mesaj vermiş. Yeminle benim aklıma gelmişti. Radyonun görüntülü olanı.

Profil 5: Olan biteni seyreden

Ben.

Web’de gezinirken reklam takipçilerinin, bitcoin madencilerinin, analitik yazılımlarının, sosyal medya butonlarının sizi takip etmesini istemiyorsanız, önce düzgün bir Web tarayıcı seçerek başlangıç adımı atabilirsiniz.

WhatsApp’tan hangi uygulamaya geçeceğimizi sonraki adımda konuşabiliriz . Web maalesef ki mobilden ibaret değil. En azından benim için.

Eskiden olsa buraya ciddi ciddi tespitler, analizler filan kasardım. Kendimce bir şeyler için yol gösterirdim, artık ben de olanı biteni seyrediyorum. Böylesi daha iyiymiş.

via GIPHY


Öne çıkan görsel: Christian Wiediger, Unsplash.

Kategori: Webmaster

5 Yorum

 1. Ben kuzgun Ben kuzgun

  Signal ve Bip beni korkutuyor. Signal sadece numaraya ulaşırken, bip herşeyimizi görüyor.

  • Onur Onur

   Bir zamanlar malum op., “x GB internet + kendi mesajlaşma uygulamasında 1000 dk arama” gibisinden paketler açıklıyordu. Bu geyik halen var mı bilmem ama yağmurdan kaçarken doluya tutulma ihtimali üzerinde düşünmek lazım.

   Signal’e daha bi’ sempatiyle bakıyorum o da Elon üstadımızın hatrına.

   Bu arada kâr amacı gütmeyen oluşumlar dünyanın var oluşuna ters gibi geliyor bana. Umarım benim cahilliğimdir.

   Neymiş, bağışlarla ayakta duruyorlarmış da dünyanın iyiliği güzelliği için yola çıkmışlar da. Aslında yeni bir yazı konusu çıktı bak gerçekten uzun zamandır aklımda bu konu.

   • Ben kuzgun Ben kuzgun

    Bekliyorum yazıyı.

 2. Ben biz kimseyiz bence. Bizim bilgilerimizi almaları benim için güzel çunku ona uygun bana reklam gelir ona uygun herşey gelir. Eğer önemli bişe varsa bunu wpden yapmam. Ben çok karşı değilim. Başka alternatif yok yani teelgram yapmıyorum dese de yapabilir. Bunu mark yaptı önceden yargılanmıştı hatta.

  • Onur Onur

   Selam Enes,

   Yani işte her şey tamamen siyah ya da beyaz değil.

   Bu arada kutlarım seni. ”Hangi app’e geçelim şimdi ?” popülizmi yapmak daha kolayken ve çevremdeki hemen hemen herkes bu akıma kapılmışken, konuya dair özgün bir sentez yapabilmiş görünüyorsun.

   Benim konuya ilişkin bozulduğum tek nokta, sözleşme konusuydu. Avrupa’da ayrı, burada ayrı davranmaları sinir bozucu. Yoksa ilk günden sözleşmeyi kabul ettik zaten.

   Tekrardan selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir