WhatsApp ve Gizlilik Goygoyu

Selam,

Son iki gündür piyasada dönen WhatsApp geyiği yüzünden aşağıda bahsedeceğim profilde kişilerin yorumlarını, twitlerini, söylemlerini izliyor, görüyor, dinliyor, bunlara maruz kalıyorum.

Profil 1: Umurumda değil

”Yazdığım şeylerin gizlenecek bir tarafı yok, okuyan da en fazla güler geçer” insanları bu gruba dahil.

Profil 2: Yerli ve Milli

”Yerli ve milli uygulamalarımız olan BiP’e, Dedi’ye, Gedi’ye, …’ya geçelim, verilerimiz yurt içinde kalsın” insanlarını bu grupta görüyoruz.

Profil 3: Birden Telegram’a Meyledenler

İki günde beliren Telegram aşkı ve sevgisiyle Telegram’a oluşan sonsuz güven hissi birleşince, bu kullanıcı kitlesi anında Telegram’a abandı.

Hatta Telegram da bu durumu, Twitter’dan WhatsApp’a laf çakarak kutladı.

Profil 4: Signal’ciler

Elon Musk’ın Twit’iyle aydınlanan kesim.

Bu arada diş macunu olan Signal de espirili bir mesaj vermiş. Yeminle benim aklıma gelmişti. Radyonun görüntülü olanı.

Profil 5: Olan biteni seyreden

Ben.

Web’de gezinirken reklam takipçilerinin, bitcoin madencilerinin, analitik yazılımlarının, sosyal medya butonlarının sizi takip etmesini istemiyorsanız, önce düzgün bir Web tarayıcı seçerek başlangıç adımı atabilirsiniz.

WhatsApp’tan hangi uygulamaya geçeceğimizi sonraki adımda konuşabiliriz . Web maalesef ki mobilden ibaret değil. En azından benim için.

Eskiden olsa buraya ciddi ciddi tespitler, analizler filan kasardım. Kendimce bir şeyler için yol gösterirdim, artık ben de olanı biteni seyrediyorum. Böylesi daha iyiymiş.

via GIPHY


Öne çıkan görsel: Christian Wiediger, Unsplash.

“WhatsApp ve Gizlilik Goygoyu” üzerine 8 yorum

  • Bir zamanlar malum op., “x GB internet + kendi mesajlaşma uygulamasında 1000 dk arama” gibisinden paketler açıklıyordu. Bu geyik halen var mı bilmem ama yağmurdan kaçarken doluya tutulma ihtimali üzerinde düşünmek lazım.

   Signal’e daha bi’ sempatiyle bakıyorum o da Elon üstadımızın hatrına.

   Bu arada kâr amacı gütmeyen oluşumlar dünyanın var oluşuna ters gibi geliyor bana. Umarım benim cahilliğimdir.

   Neymiş, bağışlarla ayakta duruyorlarmış da dünyanın iyiliği güzelliği için yola çıkmışlar da. Aslında yeni bir yazı konusu çıktı bak gerçekten uzun zamandır aklımda bu konu.

   Yanıtla
 1. Ben biz kimseyiz bence. Bizim bilgilerimizi almaları benim için güzel çunku ona uygun bana reklam gelir ona uygun herşey gelir. Eğer önemli bişe varsa bunu wpden yapmam. Ben çok karşı değilim. Başka alternatif yok yani teelgram yapmıyorum dese de yapabilir. Bunu mark yaptı önceden yargılanmıştı hatta.

  Yanıtla
  • Selam Enes,

   Yani işte her şey tamamen siyah ya da beyaz değil.

   Bu arada kutlarım seni. ”Hangi app’e geçelim şimdi ?” popülizmi yapmak daha kolayken ve çevremdeki hemen hemen herkes bu akıma kapılmışken, konuya dair özgün bir sentez yapabilmiş görünüyorsun.

   Benim konuya ilişkin bozulduğum tek nokta, sözleşme konusuydu. Avrupa’da ayrı, burada ayrı davranmaları sinir bozucu. Yoksa ilk günden sözleşmeyi kabul ettik zaten.

   Tekrardan selamlar.

   Yanıtla
 2. Cep telefonu teknolojilerini takip eden bir çevreye sahip değilim. Etrafımdakiler bu kargaşa çıktığında Bip denilen uygulamaya yoğunlaştı. Bir kısmı ise Telegram’a yöneldi.

  İtiraf edeyim ben de bir daha kullanmamak düşüncesiyle WhatsApp’tan Telegram’a geçiş yaptım. Ancak bir ay kadar sonra sildim ve WhatsApp ile yola devam ettim/ediyorum.

  Gizlilik vs tamamen hikaye. Etrafımdakilere bakarak söylüyorum halkımız bu tarz olaylara epik duygularla yaklaşıyor. Belgesi, bilgisi çalınmış veya pazarlanmış önemli değil. Yabancı alacağına yerli olan alsın.

  İşte yerli ve milli olmak 🙂

  Ben forum zamanlarından geliyorum. Kim olduğum belli olmasın diye yaşadığım yeri, bulunduğum yerden yüzlerce kilometre uzakta bir yer olarak gösteriyordum.

  Şimdi öyle mi? Elbette değil! Birçok şeyimiz ortada. Onlar almaya zahmet etmesin diye biz veriyoruz.

  İnsanlar, birbirlerine WhatsApp veya bir başka uygulama üzerinden kimlik kartlarının, kredi kartlarının fotoğraflarını gönderiyor.

  Gizlilik mi? 🙂

  Yanıtla
  • Sizler gibi forum ve blog kültürünün içinden gelenlerde (sanırım web 2.0 öncesi dönemde interneti keşfedenlerde) internet okuryazarlığı gerçek anlamda iyi durumda.

   ”App’i indir, sağa sola tıkla. Tarayıcıyı aç, sağa sola tıkla.” Internet tabii ki bundan daha fazlası.

   Gel de anlat ortalama kullanıcıya CZBN hocam. 🙂

   Yanıtla
 3. Whatsapp ve gizlilik konusu birçok sohbetin konusu oldu o sıralar iyi hatırlıyorum. Telegram’a geçme düşüncesi ise çok tuhaf bir fikirdi 🙂 İşin ilginci bir anda birçoğu unutuldu ve normal yaşamına devam etti herkes, onca tantana boşaymış 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın