WP Fastest Cache / LiteSpeed Cache

Selam dostlar,

Blogda cache sistemi olarak bir yıla yakın bir süre için WP Fastest Cache kullandıktan sonra, blogun üzerinde barındığı paylaşımlı hosting sunucusunun LSCACHE modülünü devreye almasıyla LiteSpeed Cache’i de altı aya yakın bir süre kullanma fırsatım oldu.

Bu süreçte WP Fastest Cache, LiteSpeed Cache’e göre çok daha verimli bir şekilde çalıştığı için biraz önce tekrardan WP Fastest Cache yükleyip, ayarlarını yaptım.

Eğer sizler de WP Fastest Cache kurulumu ile ilgileniyorsanız, ilk kurulum sonrası ayarları ile ilgili aşağıdaki yazı gerçek anlamda fikir verecektir;

WP Fastest Cache: Kurulumu – Ayarları | DEV REHBER!

LiteSpeed Cache’in Litespeed server üzerinde çok daha verimli çalışacağını düşünürken böyle bir durumun ortaya çıkması beni biraz şaşırttı doğrusu.

WP Fastest Cache sonrası Pagespeed Insights skoru Masaüstü: 99 Mobil: 92 olarak belirdi. Bu skorun dışında pratikte de LiteSpeed Cache’e göre bariz bir hız farkı hissettiğimden eskiye yani WP Fastest Cache kullanımına dönmemin daha doğru olacağını düşündüm.

Bu arada buradaki kıyaslama kendi kullandığım paylaşımlı sunucu üzerinden yorumlandı. Blog sahibi dostlar bu iki eklentiyi de deneme fırsatı bulabildilerse bu yazıya durumu belirtmeleri acayip aydınlatıcı olur.

Kısa birkaç paragrafla benim penceremde durum budur. Şimdi ”cache nedir ?” diye bir yazı görmek istemez kimse. O yüzden sizi hiç darlamayalım dedim.

Yine görüşürüz.

“WP Fastest Cache / LiteSpeed Cache” üzerine 2 yorum

 1. Çok uzun süredir sanırım 1-1,5 yıldır Litespeed kullanıyordum. A’dan Z’ye neredeyse bütün ayar ve kombinasyonları en az bir kez denedim.

  70-80 bandında google page speed değerleri alıyorum. Uzun yıllar sonra fastest cache deneyeyim dedim. Aslında daha önce denemiş birkaç bozulma yüzünden hemen kaldırmıştım.

  Son kez yüklediğimde ise gerekli JS dosyalarımı hariç bırakarak çok iyi bir skor elde ettim. Şu an mobilde 90+ ve Masaüstü 80-90 bandında.

  Ayrıca kullanıcı deneyimi olarak da aşırı fark ettiriyor. Yani LS sanki bütün kodları iç içe sıkıştırıp kasıyorken, Fastest Cache çok daha stabil ve hafif çalışıyor.

  Ben de senin gibi hayli şaşırmıştım bu duruma. Tabi artık Fastest Cache kullanıyorum 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın